DENEMELER


DENEME YALNIZCA BİR DENEME DEĞİLDİR !
Deneme sınavı, bir öğrencinin yeteneklerini, bilgi ve becerilerini ölçmeye ve anlamaya yarayan genel sınavdır. Asıl amaç adında anlaşıldığı gibi  öğrencinin kendisini ölçmesidir..
Sadece öğrencilerin net sayıları bulmak için yapılan bir sınav değildir.Öğrencilerimiz ise bunun aksine denemelere sürekli net kaygısı ile girmektedirler.
-Bu denemede netim düştü.
-O kadar Matematik çalıştım ama yine de Matematikten az net yaptım.
-Hocam netlerim yükselmiyor.
-Çalışıyorum ama netlerim artmadı.
Bunlar gibi bir çok cümleyi hepimiz öğrencilerimizden duymaktayız.Bu cümlelerden de anlaşıldığı gibi öğrencilerimizin denemeye girme amaçları sayıdan ibarettir. Her denemede bir önceki denemeden fazla yapılması gerekiyormuş gibi düşünüyorlar. Sürekli net sayısı artmalı mantığındalar.
O zaman şöyle düşünelim:
Net sayısı, her denemede diğer denemelerden daha fazla olacağını varsayarsak o zaman sürekli deneme çözelim ve net sayımız hep artsın.
100 deneme yapsak her deneme de yarım et arttırsak mis gibi 50 net cepte.
200 deneme yapsak her deneme de yarım net fazla yapsak mis gibi 100 net.
Tamam! Formülü bulduk üniversite cepte.
Mantık çok yanlış. Eğer öğrenci sürekli aynı denemeye girseydi doğal olarak sürekli net sayısı artabilirdi.Fakat öğrenci her deneme farklı konular farklı sorular ile karşılaşıyor. Öğrencinin psikolojik durumu da farklılık gösteriyor. Ayrıca denemede sorulan soruların zorluk derecesi birbirinden farklı olabiliyor. Bu tür birçok değişken öğrencilerin net sayılarını etkilemektedir. Bu nedenle sürekli net sayısının artması beklemek hayal ürünüdür. Yükselme ve alçalma olması normal.
Zaten başta da söylediğimiz gibi denemedeki asıl amacımız hiçbir zaman net sayısı olmamalıdır. Denemede yaptığımız net sayıları bizi üniversiteye götürmeyecektir.
ASIL AMAÇLARIMIZ ŞUNLAR OLMALIDIR
-Zaman-soru dengesini ayarlamak
-Sınavda  kendi stratejinizi oluşturmak (Hangi testten başlamalıyım, Hangi testte ne kadar süre harcamalıyım, Hangi sıra ile gitmeliyim vs.)
-Konu eksiklerinizi saptamak
-Yapamadığınız sorularının ve ya yanlış yaptığınız soruların nedenleri bulup çözüm üretmek (dikkatsizlik, yanlış bilgi vs.)
-Sınav anının provasını yapmak
-Sınav kurallarına uymaya alışmak. (dışarı çıkmamak, saatlerce oturmak vs.)
-Sınav kaygımızı kontrol etmek
VE SON OLARAK
-Denemeden çıktıktan sonra doğru-yanlış sayılarına bakıp net hesapladıktan sonra denemeyi çöpe atma!
-Soruları analiz et!
-Eksiklerini bul!
-Yapamadığın soruları arkadaşın ve ya öğretmenine çözdür!
-Diğer denemede neler yapacağına karar ver!